Tymczasowe zasady certyfikacji PTKiPSM kolposkopistów i pozostałych aktywnych uczestników prewencji wtórnej rsm w Polsce w modelu HPV-zależnym zgodnie z Projektem KOLPOSKOPIA 2020 aktualizacja 25/04/2021

  1. Certyfikacja PTKiPSM jest integralną częścią Projektu KOLPOSKOPIA 2020, ciągłego podnoszenia jakości prewencji wtórnej rsm w Polsce.
  2. Podstawą uzyskania certyfikatów kompetencji i umiejętności jest udział w dedykowanych kursach organizowanych przez PTKiPSM poziomu 1 i 2 oraz zaliczenie egzaminu certyfikującego.
  3. Certyfikat kompetencji praktycznych PTKiPSM potwierdza umiejętności we wskazanym zakresie pozwalające wykonywać określone w nim procedury zgodnie z Projektem KOLPOSKOPIA 2020 wyłącznie w przypadku posiadania ważnego prawa wykonywania zawodu, specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa lub trwającej rezydentury w tej dziedzinie
  4. Certyfikat umiejętności teoretycznych PTKiPSM potwierdza uzyskanie specjalnej wiedzy w zakresie HPV-zależnego modelu skriningu raka szyjki macicy zgodnie z Projektem KOLPOSKOPIA 2020, co pozwala na aktywne uczestniczenie w prewencji wtórnej rsm wg tego modelu zgodnie z kompetencjami dla danej grupy zawodowej.
  5. Zaliczenie egzaminu certyfikującego po odbyciu kursu poziomu 1 pozwala na uzyskanie tytułu: Certyfikowany Kolposkopista PTKiPSM z indywidualnym numerem, który uprawnia do wykonywania kolposkopii z biopsją zgodnie z rekomendacjami Projektu KOLPOSKOPIA 2020.
  6. Zaliczenie egzaminu certyfikującego po odbyciu kursu poziomu 2 (dla posiadaczy tytułu Certyfikowanego Kolposkopisty PTKiPSM) pozwala na uzyskanie tytułu: Certyfikowany Kolposkopista Zabiegowy PTKiPSM „Master of Colposcopy” z indywidualnym numerem, który uprawnia do wykonywania kolposkopii z biopsją, procedur ablacyjnych i LEEP/LLETZ zgodnie z rekomendacjami Projektu KOLPOSKOPIA 2020.
  7. Uczestnicy, którzy nie uzyskają pozytywnego wyniku egzaminu certyfikującego otrzymają po odbyciu kursu wyłącznie certyfikat uczestnictwa.
  8. Do egzaminu certyfikującego na odpowiednim poziomie (poziom 1 lub poziom 2) można przystąpić wyłącznie będąc zarejestrowanym uczestnikiem dedykowanego kursu w części teoretycznej lub kursu kolposkopowego (w części teoretycznej i praktycznej), odbywającegosię bezpośrednio przed egzaminem oraz opanowaniu materiału przedstawionego na kursie i zawartego we wskazanej do kursu literaturze.
  9. Do kursu poziomu 2 do części teoretycznej i praktycznej mogą przystąpić wyłącznie posiadacze tytułu Certyfikowanego Kolposkopisty PTKiPSM, a do części teoretycznej posiadacze Certyfikatu Umiejętności PTKiPSM poziomu 1.
  10. Dopuszczalne jest warunkowe uczestnictwo w kursie poziomu 2 (drugiego) osób, które posiadają Certyfikaty Uczestnictwa w odpowiadających zakresach kursów poziomu 1, które odbyły się w okresie bezpośrednio poprzedzającym aktualny kurs poziomu 2.Otrzymanie w tych przypadkach odpowiednio tytułu Certyfikowanego Kolposkopisty Zabiegowego lub Certyfikatu Umiejętności PTKiPSM poziomu 2 uwarunkowane jest zaliczeniem egzaminu kursu poziomu 1, odbywającego się po kursie poziomu 1, następującym bezpośrednio po odnośnym kursie poziomu 2.
  11. Warunkiem otrzymania tytułów Certyfikowanego Kolposkopisty i Certyfikowanego Kolposkopisty Zabiegowego PTKiPSM jest prawidłowa odpowiedź na minimum 80% pytań egzaminacyjnych z możliwą korektą dla danego egzaminu do minimum 75%, a Certyfikatu Umiejętności PTKiPSM na odpowiednich poziomach prawidłowa odpowiedź na minimum 70%pytań egzaminacyjnych z możliwą korektą dla danego egzaminu do minimum 65%.
  12. W przypadku nieuzyskania wymaganej liczby punktów na egzaminie certyfikującym w 1. terminie, można przystąpić do egzaminu w 2. terminie, wskazanym przez Komitet Naukowy, w okresie do 4 tygodni od egzaminu w 1. terminie
  13. Egzamin w 2. terminie będzie przeprowadzany wyłącznie, jeśli minimum 10% uczestników odnośnego kursu nie uzyska pozytywnego wyniku egzaminu.
  14. Warunki uzyskania certyfikatu w 2. terminie są identyczne jak w 1. terminie.
  15. Egzamin w 2. terminie nie będzie przeprowadzany dla edycji online kursów.
  16. W przypadku nieuzyskania wymaganej liczby punktów na egzaminie certyfikującym w 2. terminie uczestnik ma prawo do bezpłatnego uczestnictwa w najbliższym kursie odbywającym się na tym samym poziomie w odpowiadającym zakresie. Powyższe dotyczy także uczestników, którzy nie zaliczyli egzaminu w 1. terminie i nie został przeprowadzony egzamin w 2. terminie
  17. Certyfikat jest ważny przez 24 miesiące od dnia nadania przez Kapitułę Certyfikacyjną.
  18. Posiadacz certyfikatu jest zobowiązany do aktualizacji swojej wiedzy w okresie jego obowiązywania i stosowania wszystkich ogłoszonych na dzień wykonywania procedury kolposkopowej rekomendacji Projektu KOLPOSKOPIA 2020 oraz pozostałych dedykowanych prewencji wtórnej rsm rekomendacji opracowanych z udziałem PTKiPSM.
  19. Zasady przedłużania certyfikacji zostaną ogłoszone w dedykowanych rekomendacjach ciągłego podnoszenia jakości procedury.
  20. Kapituła Projektu KOLPOSKOPIA 2020 ma prawo nadawania tytułu: honorowego „Master of Colposcopy 2020”, osobom szczególnie zasłużonym dla procesu edukacji i poprawy jakości w ramach Projektu KOLPOSKOPIA 2020.
  21. Aktualna lista wszystkich posiadaczy tytułów na każdym poziomie będzie dostępna na stronie PTKiPSM w zakładce „Polska Szkoła Kolposkopii” i będzie udostępniana Partnerom Towarzystwa zaangażowanym w prewencję wtórną raka szyjki macicy w Polsce, po uzyskaniu zgody posiadacza tytułu na powyższe.
  22. Dokumentami nadrzędnymi wobec przedstawionych „Tymczasowych Zasad” są ogłoszone rekomendacje Projektu KOLPOSKOPIA 2020.

W imieniu Kapituły Certyfikacyjnej PTKiPSM

Prof. dr hab. n. med. Robert Jach
Prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy
Przewodniczący Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP
Przewodniczący Komitetu Naukowego Projektu KOLPOSKOPIA 2020
Przewodniczący Kapituły Certyfikacyjnej PTKiPSM